top of page

TECHNICKÝ A ZÁRUČNÍ LIST

Popisujme vlastnosti dřevěných podlah Princ Parket a vymezujeme vlastnosti výrobku, které nemohou být předmětem reklamace. Snažíme se pojmout základní atributy dřevěných podlah Princ Parket. Je ale nutné vždy uvažovat v souladu se zdravým rozumem, zkušenostmi a především tolerancí k přírodnímu výrobku. Ten ze své podstaty vykazuje určité vlastnosti a variabilitu a vyžaduje určité zacházení a odbornost při instalaci. 

Bezpečnost a kvalita

Podlahy Princ parket splňují všechny hygienické normy a předpisy dle Evropské normy a nesou označení CE s atestací certifikovaného zkušebního ústavu. Dřevěné podlahy Princ Parket jsou vyráběny ve vysoké kvalitě s maximálním ohledem na životní prostředí a úctou ke krásné přírodní surovině a lidskému řemeslu.

Unikátnost a rozdílnosti

Dřevěná podlaha Princ Parket je zhotovena s velkou dávkou ruční práce speciálně pro klienta dle jeho přání a požadavků. Naprosto každý kus dřeva a tedy i parkety je jedinečný. Rozdíly ve struktuře a změny barvy jsou způsobeny různorodými krásami dřeva. Dřevo praská, mění barvu a chová se nedokonale. Dřevěná podlaha má barevné rozdílnosti, stárne, získává patinu a zraje jako dobré archivní víno. Nelze dbát na vzhledu který se jeví na vzorku nebo když je nová. V Princ Parket necháváme dřevo žít vlastním životem a stát se pevnou součástí života interiéru. Nesnažíme se dřevo unifikovat, tmelit každou jeho skulinku a barevnost co nejvíce sjednocovat. Dřevu necháváme přirozenější výraz a barevné odlišnosti jsou krásné. Jednotlivé várky / zpracovávané várky dřeva se mohou od sebe barevně nebo strukturou lišit. Drobné “nedokonalosti” povrchu jsou projevy unikátnosti dřevěného povrchu, ruční práce, zpracovatelske technologie a vlastností přírodního olejovaného povrchu. Vzorky a vystavované plochy nemohou proto být s Vaší novou dřevěnou podlahou vždy naprosto identické. Každá realizace je unikátní a podlaha je vždy do jisté míry odlišná odstínově i povrchově. Toto není předmětem oprávněné reklamace. Zvláštní požadavky s námi konzultujte.

Rizika poškození přírodního povrchu

Nově olejované parkety mají zvýšenou citlivost na možné poškození povrchu. Olejovaný povrch vyzrává celkem až 4 týdny od vyrobení. O dobu, po kterou je výrobek zabalen, se vyzrávání prodlužuje. Po rozbalení a pokládce dbejte zvýšené opatrnosti nad poškozením povrchu. Kritické jsou momenty po pokládce, stěhování nebo během jiných montážních prácí nebo malování na daném místě, kdy může být stále vyzrávaný povrch podlah vystaven velkému nebezpečí poškození. Zaprášená podlaha se nesmí za vlhka vytřít.

Všechny předměty šoupající po dřevěné podlaze opatřete filcovými podložkami. Jakoukoliv tekutinu na podlaze je nutno ihned setřít jinak může dojít k poškození povrchu a to i po plném vyzrání povrchu.

Závazná údržba olejované podlahy Princ Parket

Princ Parket výslovně upozorňuje na to, že pro zachování hodnoty přírodní dřevěné podlahy a jejich vlastností a technických parametrů, se na údržbu podlahy smějí používat výhradně Princ Parket & Biofa prostředky. V případě použití jiných prostředků, pozbývá platnosti veškerý nárok ze záruky! Údržbu lze mimo jiné objednat i zde bez platby poštovného www.peceopodlahu.cz.

 

Prvotní ošetření

Důležitá je následně správná údržba podlahy. Vlhká údržba smí přijít až v momentě čistoty v místě realizace a to však nejdříve za 4 týdny po rozbalení parket z balíku. Vlkému (ne mokrému) vytření podlahy musí nejprve předcházet dokonalé vysátí povrchu. Čištění výhradně za pomocí přípravku Nacasa.
Jakmile bude mýdlem Nacasou povrch dobře umyt, je důležité použít emulzi NAPLANA, která se stará o ochrannou vrstvu povrchu. Pro prvotní ošetření podlahy přípravkem Naplana, použijte dvacetinásobek její koncentrace než je uvedena v návodu. Všechny předměty šoupající po dřevěné podlaze opatřete filcovými podložkami.

Zmatnění povrchu podlahy

Pro finální povrchovou úpravu používáme výhradě přírodní oleje výrobce Biofa Naturprodukte. Biofa oproti většině ostatních výrobců uvádí u všech svých olejů všechny složky ze kterých je daný olej vyroben a které obsahuje. Biofa je menší německá firma rodinného typu, kterou lze osobně navštívit a vše si na vlastní oči ověřit přímo ve výrobě a jejich skladu surovin. Naše olejovací linka je uzpůsobena přímo na tyto přírodní oleje a zajišťuje dokonalé nanesení a zapracování těchto olejů do povrchu parket.

Pro realizátory a odborníky

Pro realizátory, kteří nemají výhradní kontrolu nad zajištěním ochrany povrchu podlahy v průběhu její realizace a po dobu celého vyzrávání povrchu, důrazně upozorňujeme na nutnost zavedení opatření pro úspěšný průběh a předání celé realizace bez závad. Velice důležité je před samotnou instalací si vyjasnit s investorem řešení jednotlivých detailů. Při instalaci kontrolovat jednotlivá prkna, volit estetickou skladbu, domyslet a doladit detaily, evidovat stavební deník, postupně předávat vlastní dílo (ideálně po jednotlivých místnostech) a následně zaškolit investora/uživatele podlahy o důležitých detailech a prokazatelně jej seznámit se správnou údržbou. Nikdy nedovolte aby stavebníci nebo jiná špinavá řemesla šlapala v botech na podlahu v průběhu realizace před předáním díla, vyzráním lepidla a povrchové úpravy! v Velké riziko představují malířské práce, stavební a zbytkový prach po stavbě, broušení SDK a podobně. V případě rizika nepřiměřené zátěže po instalaci nové podlahy, dané prostory označte cedulemi s upozorněním na instalování nové choulostivé podlahy a podlahu ideálně zakryjte speciální fólií a případně zakryjte například pomocí sololitu, osb nebo překližky. Odpovědností odborníka a realizátora je dodržení podmínek správné realizace a seznámení investora či uživatele s relevantními informacemi s upozornění na kritické body při výběru těchto materiálů, jejich používání i správného výběru a doporučení. 

Objednávka dřevěné podlahy

Objednávka podlahy se specifikuje na m2. Z principu výroby neobjednáváme na balíky jako to bývá zvykem u průmyslových výrobků. Na každou objednávku zasíláme přímo z výroby potvrzení jak jsme u nás zakázku přijali. Je velice důležité aby jste její obsah detailně zkontrolovali včetně všech detailů vašeho upřesnění. V případě že nedostaneme od Vás žádnou reakci následující 2 dny, považujeme objednávku za Vámi akceptovanou a vyrobíme ji dle tohoto zadání. V objednávce není potřeba parkety objednávat na balíky, ale na potřebné množství v m2.

Tolerance množství objednávky

V důsledku rozdílných rozměrů a vícestupňové kontrole kvality může dojít odchylce v množství objednaného a dodaného = vyúčtovaného materiálu, nejvýše však o -3% +3%. Pokud požadujete přesný počet konkrétních dílců velikostí parket (např. na schody), nezapomeňte tuto skutečnost uvést na Vaší objednávce rozepsané na jednotlivé kusy. V důsledku specifických objednávek a principu zakázkové výroby nelze brát žádné dílce nebo balíky zpět. Snažte se vyhnout případným doobjednávkám, především u velice světlých a bílých podlahách může dojít k rozdílné barevnosti vlivem jiné výrobní šarže, oxidace dřeva a pigmentu použitého oleje.

Dodávky

Výrobní termíny jsou průměrně 3-6týdnů. Při objednávání sdělujeme aktuální, ale hrubý termín dokončení výroby. Po zaplánování objednávky do výroby zasíláme z výroby upřesněný plánovaný termín dokončení v dokumentu Potvrzení Přijaté Objednávky.

Vícevrstvé parkety 12, 13, 15mm

Stabilní konstrukce vícevrtsvých parket je vyvinuta pro pokládku výhradně celoplošným přilepením k podkladu. Vrchní lamela je přilepena polyuretanovým lepidlem ke spodní vrstvě. Spodní vrstvu tvoří nejčastěji březová překližka, případně smrková laťovka. V případě specifického požadavku, je nutné aby tato informace byla upřesněná v objednávce a potvrzená výrobou v oficiální potvrzení výroby na formuláři POTVRZENÍ PŘIJATÉ ZAKÁZKY.

 

 

 

 

 

 

Výrobní tolerance

Při zpracování dřevěného výrobku vznikají měřitelné rozměrové tolerance. Následující tolerance jsou ve výrobní normě a mohou se vyskytnout v rámci dodávky materiálu, nebo mezi jednotlivými dodávkami. Pokud máte speciální požadavek, je nutné aby byl uvedený v potvrzené objednávce z výroby Princ Parket.

Vzhledová různorodost šarží

Upozorňujeme na problematiku napojování různých šarží materiálu přímo na sebe. Každý materiál totiž navíc jeho vyrobení zraje a oxiduje a barevné odstíny stejného materiálu se mohou různit. Vždy se tedy nejlépe vyhněte napojováním v plochách. Spoj může být totiž výrazně znatelný. Každá šarže může být totž vzhledové odlišná. Rozličnosti vytváří i zrání povrchu který byl vyrobený dříve, oproti jinému povrchu který byl vyrobený později. Rozličnost dělá i jiná várka dřeva a různé šarže přírodních olejových substrátů a minerálních pigmentů. Zrání povrchu a barevný posun především světlých povrchových úprav může probíhat i na výrobku který je delší dobu zabalen v originálním balení.

Stejnost Profilu Pero Drážka

Pro finální povrchovou úpravu používáme výhradě přírodní oleje výrobce Biofa Naturprodukte. Biofa oproti většině ostatních výrobců uvádí u všech svých olejů všechny složky ze kterých je daný olej vyroben a které obsahuje. Biofa je menší německá firma rodinného typu, kterou lze osobně navštívit a vše si na vlastní oči ověřit přímo ve výrobě a jejich skladu surovin. Naše olejovací linka je uzpůsobena přímo na tyto přírodní oleje a zajišťuje dokonalé nanesení a zapracování těchto olejů do povrchu parket.

Fáze na hranách

 Všechny jednolamelové parkety vyrábíme standardně s fází po všech stranách s vyjímkou kartáčovaného povrchu, kde decentní sražení příčné hrany vytvoří kartáče.

Tmelené vady

Pro tmelení případných suků a dalších dokonalostí dřeva je používán ekologický tmel na vodní bázi. Některé součky ve dřevě jsou však natolik malé nebo mají specifický tvar, že vnich tmel nedrží. Část parkety s vypadeným tmelem je možné před položením vyříznout nebo dotmelit voskem. Princ Parket nabízí i rustikální podlahy se suky a krásami dřeva, které nejsou tmeleny vůbec. V surovém stavu může mít tmel našedlou barvu a konečná barva se projeví až po povrchové úpravě. Podle barvy povrchové úpravy se pak i tmeltaké do jisté míry barevně pozmění.

Charakter dřeva - třídění

Dřevo nášlapné vrstvy se zpravidla třídí dle charakteru:

 • Gothic

je silně rustikální dřevo ze středu, srdce kmene. S velkými prasklinami a suky, výraznou barevností, výraznými dřeňovými paprsky, středovým prokreslením kmene a mnohými dalšími krásami dřeva. U charakteru Gothic je možné si vybrat barvu tmelu která má rozhodující vliv na konečný vzhled podlahoviny. Jedná se o nejvýraznější dřevo z nabídky Princ Parket. Neobsahuje běl.

 • Hard Rock

je dřevo výrazně rustikální. Obsahuje prokreslené suky, delší praskliny a dřeňové parsky, Obsahuje vypadené tmelené suky, větší zarostlé suky a neobsahuje běl. Hard Rock je třídění dřeva vzhledově mezi Rock a Gothic.

 • Rock

má rustikální charakter s prokreslenými suky a výraznou strukturou. Může obsahovat tmavé suky, vypadené tmelené suky do 30mm, příležitostně může obsahovat drobné praskliny či zarostlou kůru a přirozené barevné rozdílnosti. Vyskytují se také občasné dřeňové paprsky.

 • Classic

je dřevo decentní struktury s celkovým méně výrazným vzhledem. Můžou se občasně vyskytovat zarostlé suky a očka do 20mm. Tmelené součky sporadicky max do 10mm a příležitostná černá očka, decentní dřeňové paprsky a přirozené barevné rozdílnosti. Většina prken ve třídění Classic je čistá bez jakéhokoliv suku. Lze si přiobjednat i třídění absolutně bez žádných suků a oček.

Na základě vašeho specifického požadavku jsme schopni provést vzhledové třídění - výběr dřeva přesně pro vás. Tuto možnost je nutné řešit předem. Ruční výběr dřeva je pomalý proces a vyžaduje dostatek času na přípravu zakázky a také vetší množství suroviny skladem v požadovaném formátu.

Povrchové úpravy

 • Kartáčovaný povrch

V závislosti na tvrdosti dřeva, jeho struktury a kresbě se může lišit intenzita kartáčování jednotlivých dílců. Nabízíme několik typů kartáčování, které se technologicky a vzhledově liší.

 • Katrovaný povrch

Katrovaný povrch je výrazně mechanicky opracovaný povrch imitující povrch vycházející z katrové pily. Povrch je následně překartáčován. Výraznější mechanická úprava zajišťuje skvělou adhezi a povrch který dobře maskuje případné poškození. Na některých deskách ve velice hluboko struktuře se může objevit nezatřený pór dřeva barevným olejem který. Toto není na závadu jelikož dřevo je zaplněno transparentním olejem.

 • Ručně hoblovaný, dlátovaný, rašplovaný a přírodně seschnutý povrch

Tyto povrchy podlah jsou ručně opracovány. Každý kus je ve výsledku tedy opracován jinak v přímé závislosti na vlastnostech jednotlivého kusu. Specifická vlastnost pri výběru třídění Classic, Rock a Gothic je dána kresbou a strukturou dřeva a tím pádem i vzhled finálního reliéfu povrchu. Stejná úprava povrchu na jiném třídění dřeva může znamenat výrazně odlišný povrch. Každý sval nebo suk na rustikálním dřevě mění vlastnosti opracování a vytváří tak originální povrchovou strukturu. Rustikální podlahy jsou více otevřené ve struktuře dřeva a místy mohou působit až vytrhaným dojmem vláken či nezaplněné olejem. Jedná se o žádanou a přirozenou vlastnost při opracování povrchu. Ručně opracované podlahy jsou z podstaty mimo standardní udávané výškové tolerance a mohou vykazovat nerovnosti, hlubší a vyšší místa, výškové rozdíly mezi parketami apod.... V nekterých místech struktury se také mohou stavět chloupky nebo drobné třísky dřeva, které časem, údržbou a používáním zmizí. Všechny tyto vlastnosti jsou důkazem ručního opracovaní materiálu.

 • Kouřový povrch

Kouřový povrch je speciální povrchová úprava amoniakem, který díky obsahu taninu v tříslovinách dřeva způsobí jeho typické tmavé zabarvení. Obsah taninu se může na každé parketě výrazně lišit a tím i intenzita zabarvení. Podlaha může být barevně kontrastní prkno od prkna, nebo může být i barevně jednotná. Jelikož se jedná o přírodní materiál, vzorek kouřované podlahy nemusí barevnostně odpovídat konečné výrobě i když je výrobní postup totožný. Pro sjednocení výrazných barevných odlišností je možné použít barevně tónovaný olej. Tmavá kouřová barva je v hloubce 1-2mm nášlapné dubové vrstvy. Renovace kouřované podlahy nepředpokládá hrubé broušení povrchu podlahy.

 • Opalovaný porch

Povrchová úprava opalováním je vytvořena vystavením opravdovému plameni. Díky velkému žáru, může dřevo prasknout a uvolnit vnitřní tlak. Některá prkna mohou prasknout až dodatečně na podlaze. Nejedná se o žádnou vadu ale o vlastnost dřeva. I širší prkna která nejsou opalovaná mohou praskat třeba jen v blízkosti krbu nebo prosvětleného okna. Intenzita opalování se může lišit a nelze ji přesně definovat. Mohou se vyskytovat odlišnosti v intenzitě opálení dřeva jelikož opalování dřeva se nedá příliš regulovat vzhledem k vlastnostem ohně a dřeva a nutnosti opálený povrch následně překartáčovat. 

 • Kolorovaný povrch

Tento povrch je do hloubi póru dřeva impregnován barevným pigmentem a je dobrým povrchem pro kombinaci s oleji Biofa. Ideální v kombinaci s barevnými oleji Biofa. Kolorování dřeva sjednocuje barevné rozdílnosti dřeva. V nabídce je několik základních barev.

 • Louhovaný povrch

Louhování dřeva je prováděno nátěry které reagují s tříslovinami ve dřevě a zapřičiňují barevné rozdílnosti v jednotlivých prknech dle obsahu taninu podobně jako kouřování povrchu. Některé louhy navíc obsahují barevné pigmenty a doplňují jemnější barevné rozdílnosti dřeva o určitý odstín. Může se jednat o bělené dřeva nebo i odstranění růžového nádechu dubu. Všechny tyto povrchy lze i nadále pojednat barevnými oleji. Vzniká tak široká paleta možných barev a barevných kombinací, které nabízí exklusivní povrchy s velkou barevnou hloubkou. 

 • Olejovaný povrch

Jsou použity vysoce kvalitní přírodní oleje Biofa Naturproduct DE, které dodávají povrchu plný vzhled. Tento typ olejovaného povrchu je po plném vytvrzení velice odolný, ale po pokládce vyžaduje cca 4 týdny pro vytvoření tvrdosti na vyšší zátěž a odolnosti vůči vodě a jiným tekutinám. Do této doby je povrch olejované parkety vysoce náchylný na možné poškození. Doporučujeme zvýšenou opatrnost zlváště při jakýchkoliv dalších úpravách, montážních prací v daném interiéru, stěhování a podobně. Každý olejovaný povrch je hydrofóbní a tedy po jisté době, v řádu několka hodin, propouští jakoukoliv vlhkost. Z toho důvodu je nutné případnou tekutinu z povrchu podlahy setřít aby nedošlo k přímé reakci se dřevem. Toto pravidlo platí při použítí podlah v koupelnách, kuchyních a dalších.

Balení a dodávky

V každém balíku se mohou namísto jedné dlouhé parkety vyskytnout dvě poloviční parkety. Balení je z parotěsné smrštěné fólie. Nestandardní délky jsou na peru z čela parkety označené červenou nebo černou značkou. Dodávka může obsahovat i několik kusů parket které jsou vykráceny z jedné strany a chybí jim pero nebo drážka, které jsou uloženy jako vzorek šarže. Z principu zakázkové výroby a velmi specifických zákaznických objednávek, nelze brát žádné dílce nebo balíky zpět.

Pokládka dřevěné podlahy

Pokládka a příprava podkladu

Příprava podkladu a následná pokládka podlah je určena pro odborníky a vyžaduje dobrou zkušenost práce s vícevrstvými dřevěnými podlahami. Neodborná montáž může způsobit řadu nepříjemností a velice snadno může vést až k neuznání reklamace vady, která zdánlivě nesouvisí s neodbornou pokládkou. Podlahy Princ Parket jsou výhradně určeny k celoplošnému lepení k podkladu, případně jiné pevné fixaci. Nelze pokládat plovoucím způsobem. Znalost a důkladnost přípravy podkladu, zásady správné pokládky a měření vlhkosti nelze podcenit! Špatně připravený podklad pro lepení dřevěné podlahy Princ Parket, může vést ke znehodnocení celé podlahy. Při pokládce plovoucím způsobem dochází ke ztrátě záruky!

Pokládka podlahy

Všechny podlahy Princ Parket jsou zásadně určeny k celoplošnému lepení k podkladu. K našim podlahám dodáváme nejkvalitnější lepidlo Sika Bond T54 parket. Doporučujeme použít lepidlo, se kterým máte dobré zkušenosti a máte je odzkoušeno na podobném typu výrobku. Použití konrétního typu lepidla závisí přímo na pokladači, čímž přebírá zodpovědnost za jeho výběr a použití. Položení musí provést výlučně profesionálové se zkušenostmi s daným typem výrobku. Při pokládce musí být v prostoru vlhkost v rozmezí 40-60% a teplota je 20-25°C. Doporučujeme položení podlahy s návazností na další povrchy s dilatací (spárou) 2-20mm podle typu realizace a návazných povrchů.

Podlahové vytápění

Dvouvrstvé parkety (12/13mm) mají tepelný odpor R 0,10-0.12 m2.K/W, třívrstvé parkety(15mm) mají R 0,13 m2.K/W a jsou testovány a certifikovány ve zkušebním ústavu ve Zlíně. Parkety Jumbo tloušťky 19 mm mají tepelný odpor cca 0,16 m2K/W. Parkety Princ Parket jsou přímo konstruovány na použití s nízkoteplotním podlahovým vytápěním. Dodržení podmínek správného technologického postupu pokládky, detailů uvedených v technickém listě a udržování ideální vlhkosti v prostorách podlahy, jsou nevyhnutelným předpokladem pro bezproblémové použití a funkčnost této podlahy. Ideální obecně považovaná tepelná propustnost pro efektivní vytápění místností je nepřekročení 0,18 m2K/W2, čímž je dáno že všechny podlahy Princ Parket jsou použitelné v kombinaci s podlahovým vytápěním.

Podklad a jeho příprava před pokládkou

Nerovnou podkladovou vrstvu s tolerancemi vétšimi než 2mm na 2m délky, je nutné před pokládáním vytmelit, zbrousit nebo vyrovnat odpovídajícím materiálem. Je nutná kontrola její vlhkosti a maximální vlhkost cementové mazaniny nesmí překročit 2 CM-% a při podlahovém vytápění 1,8 CM-%. Anhydritová mazanina musí mít vlhkost 0,3 CM-% a dřevotřískové desky: 5 až 12 % hmotnostních. Kontrolovat obsah vlhkosti podlahové vrstvy je vždy při pokládání dřevěné podlahy nutné, aby pokladač provedl důkladné měření obsahu vlhkosti podlahové vrstvy. Podmínky pro obsah vlhkosti při podlahovém topení jsou určeny podle následujícího: U podlahových krytin s cementovým pojivem:obsah vlhkosti max. 1.8 % CM. U anhydritových podlahových krytin: obsah vlhkosti max.0.3 % CM. Stanovená zbytková vlhkost 1,8 CM % u vytápěných cementových potěrů a 0,3 CM % u vytápěných tekutých anhydritových potěrů, jsou maximální hodnoty pro přístupnou zbytkovou vlhkost. Nejvyšší povolená vlhkost betonových podkladů před pokládkou u nevytápěných podkladů je pro anhydritové potěry stanovena max. 0,5% CM, cementové potěry pod nenasákavé materiály je 2,5% CM a nasákavé materiály 2%.

 

Podklad je nutné před začátkem pokládání postupně a důkladně vyhřát. Protokol o vyhřívání je nutné si vyžádat od instalatéra. Pro pokládání je nutná teplota mazaniny ca. 15 - 18°C. Po ukončení pokládacích prací by se tato teplota po tři dny neměla změnit (doba vytvrdnutí lepidla). Na mazaninu připravenou podle normy se nanese přednátěr lepidla podle návodu výrobce. Pro lepení na mazaninu je třeba používat obvyklá smykově pevná lepidla a přednátěry, které jsou výrobcem označeny jako „vhodné pro podlahové vytápění“. Doporučujeme pružnější typ lepidla, který bude mít možnost pracovat se dřevem např SIKA BOND T54. Kvůli klimatickým změnám a jejich působení na podlahu, může docházet ke tvorbě spar. Ty nepředstavují kvalitativní nedostatek. Při prvním uvedení do provozu a při uvedení do provozu na začátku topného období je nutné začít topit jen postupně! Před každým čištěním podlahy doporučujeme teplotu snížit. Povrchová teplota podlahy by při teplotě v místnosti 21°C na žádném místě neměla překročit 27°C. U koberců nebo zařizovacích předmětů na dřevěné podlaze se musí kvůli vyšší podlahové teplotě počítat se silnějším vytvářením spár.   

Údržba prostředí & sesychání

Používejte vlhkoměr pro kontrolu vlhkosti prostředí. Relativní vlhkost vzuchu v místnosti, kde je podlaha položená, doporučujeme udržovat vzdušnou vlhkost v rozmezí 50 – 60%. Je potřeba tyto podmínky dodržet už i během pokládky! V případě potřeby je nutno prostor opatřit větracím, topícím nebo zvlhčovacím zařízením. V případě nedodržení tohoto rozmezí nenese výrobce podlah Princ Parket odpovědnost za případnou deformaci podlahy (seschnutí, prohnutí, korýtkování, rozměrové změny, praskání prken, odlupování lamel atd.. ). Prkna jsou expedována s normovanou vlhkostí dřeva 8 +- 2%.

Přenos zodpovědnosti

Před samotnou pokládkou zkontrolujte správnost barevnosti a třídění parket. Berte na zřetel, že po položení parket přebírá za tyto věci zodpovědnost pokladač a nemohou být nadále předmětem reklamace. Vzhled parkety tedy již není možné reklamovat po její pokládce. Parkety se v zásadě vyrábějí na zakázku dle zadání požadavků klienta. Vždy při objednávce podlah doporučujeme objednat dostatečné množství včetně potřebného prořezu. Dovyrobení několika málo metrů navíc, nemusí být vždy vyrobeno dostatečně rychle a může trvat stejně dlouhou dobu jako vyrobení celé zakázky.

Bobtnání a sesýchání dřeva

Dřevo je organický materiál rostlinného původu. Jednou z hlavních fyzikálních vlastností dřeva je jeho vlhkost. Vlhkostí dřeva rozumíme podíl obsahu vody v něm. Dřevo je materiálem hygroskopickým. Má tendenci si uchovávat svoji vlhkost v rovnovážném stavu a ten je závislý na vlastnostech (zejména vlhkosti a teplotě) okolí. Protože uvedené vlastnosti okolí jsou proměnné, mění se i vlhkost dřeva. Ztrácí-li dřevo vlhkost, sesychá (zmenšuje své rozměry). V případě, že dřevo navlhá, absorbuje do sebe vlhkost ze svého okolí, bobtná (své rozměry zvětšuje). Střídavému sesýchání a bobtnání se říká pracování dřeva.

Projevy pracování dřeva podlahoviny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dřevo bobtná a sesychá při změnách vlhkosti. Společně s touto rozměrovou změnou může docházet ke zjevným deformacím jednotlivých podlahových dílců nebo celé podlahy. Může dojít například k vytvoření prasklin ve dřevě, prasknutí suků, obrýsování tmelených částí, vytvoření lokálních dutých míst na podlaze, vytvoření spáry mezi jednotlivými prkny nebo naopak vyboulení podlahy. Tyto vlastnosti dřeva jsou běžné a neměli by omezovat fukčnost a bezpečnost podlahy. V případě že dané projevy omezují nebo ohrožují funkčnost a bezpečnost podlahy jako celku, konzultujte s výrobcem případné řešení reklamace. Předpokladem pro uznání reklamace a možnou opravu či výměnu dílců je důsledné sledování a dodržení podmínek prostředí viz následující tabulky vlhkostí v poměru k teplotě. Upozorňujeme především na přechodné období a v průběhu topné sezóny, kdy dochází ke snížení prostorové vlhkosti v interiérech, často současně se zvýšením teplotní zátěže podlahoviny díky podlahovému vytápění.

vyrobni-tolarance-dreveny-podlah.png
botnani-dreva-tabulka-1.png
botnani-dreva-tabulka-2.png
botnani-dreva-tabulka-3.png
 • White Facebook Icon
 • White YouTube Icon
bottom of page