top of page
_MG_4345.jpg

JAK VYBRAT DŘEVĚNOU PODLAHU

Jak správně volit materiál, konstrukci a vizuální stránku dřevěné podlahy? Tady vám vysvětlíme vše důležité, abyste se rozhodovali s dobrým pocitem.

Materiál a konstrukce dřevěné podlahy

Na trhu se nabízí mnoho dřevin, ale moderním interiérům dnes kraluje dub. Ale nejen jim, bývá totiž nejčastější volbou i pro renovované interiéry historických budov.

 

To samozřejmě neznamená, že se jiné dřeviny nejsou vhodné. Třeba do méně namáhaných místností, jako jsou ložnice se dobře hodí i jehličnany, stejně jako do chalup a budov v horských oblastech. My se ale zaměříme na dub, protože je zkrátka v trendu. A to zcela oprávněně!

Konstrukce podlahy

Pokud z nějakého důvodu nelpíte na celomasivních prknech, rozhodně doporučujeme podlahu lepenou z více vrstev. Kvalitní vícevrstvá podlaha je mnohem odolnější proti kroucení a deformacím vlivem vlhkosti/teploty, než celomasivní prkna. 

 

Horní dubová nášlapná vrstva by měla mít alespoň 3 mm. Možná vám to přijde málo, ale buďte si jistí, že ji neprošlape ani následující generace vaší rodiny. Dub je v tomto ohledu mimořádně trvanlivá dřevina.

 

Vícevrstvá konstrukce má další výhodu – umožňuje vyrobit prkna o síle 12 - 15 mm, která jsou dostatečně pevná, ale zároveň se stále skvěle hodí na podlahové topení.

Velikost podlahových prken

Šířka a délka prken má přímý vliv na celkový dojem podlahy. Při výběru se vám budou hodit následující fakta:

 

 • Pro menší místnosti, nebo pro skládání do vzorů, jako je stromeček či rybí kost se dobře hodí užší a středně široká prkna

 • Čím větší a otevřenější prostor, tím lépe se uplatní široká prkna

 • Velkoformátová prkna se pyšní okázalým dojmem a podporují punc přepychu, pochází ze vzrostlých drahocenných dubů

Barva, vzor pokládky a šířka prken mají klíčový vliv na celkový dojem dřevěné podlahy.

Inspirujte se z našich referencí:

Barva podlahy

Mohlo by se zdát, že je to jen o vkusu a současných trendech. Barva podlahy je ale i praktická záležitost:

 

Světlá podlaha místnost opticky zvětšuje a samozřejmě i prosvětluje. Do menších a hůře osvětlených místností je proto ideální.

 

Hnědé odstíny dřevěné podlahy a speciálně kouřovaný dub představují nejlepší volbu do kuchyně, restaurace a jiných komerčních provozů. Tmavší – hnědý a hnědo-šedý povrch v kombinaci s kartáčovaním (či katrováním) nejlépe maskuje drobné znečištění, skvrny nebo škrábance.

 

Tip pro světlé podlahy:

Pokud vás okouzlují spíše světlé dubové podlahy a zvažujete jejich výběr, ujasněte si následující. Jak moc bude podlaha čelit znečištění a provozu? Nebude mi vadit, že světlý povrch v namáhaném prostředí časem získá lehkou patinu a zvýrazní se tím kresba dřeva?

 

Pokud např. v obýváku trávíte většinu dne, nemáte domácí mazlíčky ani malé děti, dřevěná podlaha tady vydrží v původní podobě velmi dlouho. Poté stačí povrch obnovit olejováním a bude zase jako nový.

Potřebujete se na cokoliv zeptat?

Charakter dřeva

Ušlechtilý dub projevuje svoji krásu v mnoha podobách.

Jaký charakter dřeva si zamilujete vy?

Mohou to být prkna s velmi jemnou, decentní kresbou dřeva (kterým říkáme Classic), nebo naopak silně rustikální kousky s výrazným charakterem. Dřevo se tady projevuje svérázným stylem – okouzluje množstvím suků, tmelených prasklin a výraznou kresbou.

 

Takové podlahy se překvapivě skvěle hodí do minimalistického moderního interiéru. V industriálně laděném loftu či vile je pak silně rustikální dubová podlaha jasnou volbou!

 

My rozdělujeme charakter dubových prken podle množství suků, tmelených prasklin a barevných nuancí do několika kategorií:

Decentní

Třídění nazvané Classic. 

Decentní kresba dřeva bez výrazných suků a barevných kontrastů. Maximální elegance a čístý vzhled.

Živý

Třídění nazvané Rock. Rustikální charakter se suky, výraznější kresbou i barevnou proměnlivostí. Nádherný projev přírodního materiálu.

Výrazný

Dřevo ve svojí nespoutané kráse. Rustikální charakter "Gotic" se suky, prasklinami, výraznější kresbou i barevností. Barva tmelení dle vlastního výběru. 

Úprava povrchu

dřevěné podlahy 

Další faktor, který budete muset promyslet, je zpracování povrchu:

 

Hladké dřevěné podlahy patří minulosti. Dnes kralují podlahy kartáčované, katrované, hoblované nebo jinak strukturované. 

 

Kromě toho, že to zkrátka vypadá dobře, zvyšují tyto úpravy odolnost povrchu proti škrábancům a vrypům. Pokud máte doma čtyřnohé mazlíčky, kartáčovaný povrch bude jejich drápům statečně odolávat. A čím silněji kartáčovaný, tím lépe.

 

Specialitou je umělé zvětrávání dubu, takže působí jako letité dřevo vystavené povětrnostním vlivům. Jde o velmi moderní podlahy, které se dokonale hodí do minimalistických a avantgardních interiérů, stejně jako do horského apartmánu či chalupy. 

 

Efekt starého dřeva dosahujeme také pomocí ručního staření – lehkého “otlučení” povrchu, takže prkna působí jako součást starožitného nábytku. 

 

Pokud chcete něco speciálního, může vás oslovit opalovaný dub, který ožehneme plamenem – výsledek je velmi originální.

 

Více se o povrchových úpravách podlah dozvíte na stránce:

 

Zakázková výroba dřevěných podlah

Screen Shot 2016-03-23 at 14.30.06.png

A hlavně...vyberte si dobrého dodavatele

Máte řadu dobrých důvodů,

proč vybrat dřevěné podlahy Princ parket:

 • odborně realizovaná dřevěná podlaha vydrží desítky let 
   

 • dubové podlahy jsou ideální i pro podlahové topení
   

 • realizujeme odbornou pokládku, schody i dřevěné obložení

 • White Facebook Icon
 • White YouTube Icon
bottom of page