top of page
VOL14-TENORIO_edited.jpg

DŘEVĚNÉ PODLAHY

PRO PODLAHOVÉ TOPENÍ

Správně realizovaná dřevěná podlaha s podlahovým vytápěním poskytuje nejvyšší možný komfort v interiéru.

Může to ale přinést i problémy?

Mýty na téma dřevěné podlahy

pro podlahové topení

 

 

Tato problematika je hojně probírána v diskuzích a je opředena řadou mýtů a polopravd. Nenechejte se jimi odradit. Připravili byste se o jedinečný zážitek hřejivé dřevěné podlahy zcela zbytečně! 
 

Pokusíme se vám vše vysvětlit lidskou řečí, bez příliš odborných výpočtů a vzorečků. Uvidíte, že dřevěná podlaha s topením je nejkomfortnější řešení, které vaše chodidla mohou zažít.

Mýtus 1: Dřevo izoluje a proto způsobuje ztráty tepla

 

Dřevo samozřejmě funguje jako izolace, což dobře známe třeba z roubenek a srubů. Ovšem to je úplně jiná situace, než dřevo položené na podlaze, kde teplo dřevem prostupuje zespodu. Pod samotným topením zde leží pořádná vrstva litého materiálu a izolace. Tudy teplo prostě unikat nemůže a prostupuje vzhůru do podlahy.

 

Zkrátka a dobře, v moderních stavbách i při odborných rekonstrukcích je podlaha s topením velmi dobře připravená pro pokládku dřevěné podlahy (ale i pro ni platí důležitá pravidla, která si za chvíli vysvětlíme).

 

Pravdou je, že dřevu trvá o chvíli déle, než se prohřeje. Ale tento rozdíl je tak nevýrazný, že se tím nemusíte příliš zabývat.

 

Mýtus 2: Dřevo neudrží teplotu

 

Je jasné, že dřevo nikdy nebude mít takovou akumulační schopnost, jako dlažba. Na druhou stranu, dubové dřevo (které pro podlahy Princ parket používáme) je tvrdý, kompaktní materiál s relativně vysokou objemovou hmotností a umí teplo také pěkně podržet.

 

A co je důležitější – dřevo má oproti dlažbě obrovskou výhodu – při stejné pokojové teplotě bude dřevo vždy mnohem příjemnější a pocitově hřejivější.

 

Mýtus 3: Podlahové vytápění může dřevěnou podlahu poškodit

 

Při dodržení ověřených postupů a zvolení správné technologie podlahového vytápění není důvod se obávat problémů v podobě prasklin a nerovností. Potíže mohou nastat při rychlých a výrazných změnách vlhkosti a teploty, což se ale v běžných obydlích nestává. Dřevo má totiž tu výhodu, že miluje stejné podmínky v interiéru, jako my lidé.

Teoreticky, pokud si dřevěnou podlahu na vytápění položíte na chalupě, kterou v zimě temperujete na 5 °C a po příjezdu zapnete podlahové vytápění na maximum, dřevu to může uškodit. Ale i tady platí, že záleží také na vlhkosti a kvalitě pokládky.

 

Pravidla pro použití dřevěné podlahy pro podlahové topení:

1. Zvolte správnou dřevěnou podlahu

 

Z pohledu trvanlivosti a stability jsou nejvhodnější vícevrstvé dřevěné podlahy, tedy konstrukce, kterou i my v Princ parket používáme. Při vysoce kvalitním zpracování a lepení nášlapné dubové vrstvy k podkladu z multiplexu vznikají podlahová prkna s minimální náchylností ke kroucení, prohýbání či jiné deformaci. Tato prkna mají tloušťku kolem 15 mm, což je pro podlahové topení vyhovující.

 

Podlahová prkna z masivu jsou pro podlahové vytápění méně vhodná. Aby byla masivní podlaha stabilní, používají se obvykle prkna (palubky) o síle přes 2 cm, což prodlužuje čas prohřátí podlahy. Přitom má taková masivní podlaha stále větší tendenci k deformacím, než dřevěné podlahy vícevrstvé (a to i bez podlahového topení).

 

2. Realizaci svěřte zkušeným odborníkům

 

Zajistit bezchybný podklad, jeho ideální vlhkost, správné “předehřátí” po instalaci podlahového topení, provést precizní pokládku a vybrat nejlepší lepidlo, pohlídat správné klima během pokládky…Je to celá řada zásadních faktorů, které je potřeba dodržet. Realizaci dřevěné podlahy i podlahového vytápění vždy svěřte ověřeným profesionálům! Případné nedostatky a pochybení mohou mít dramatické následky s vysokými škodami.

 

S realizací dřevěných podlah máme bohaté zkušenosti – neváhejte nás kontaktovat.

 

3. Vyberte vhodné podlahové vytápění

 

Volba typu a funkčnosti podlahového topení je také velmi důležitá. Teplovodní podlahové topení lze obecně doporučit, ale jeho nevýhodou je nerovnoměrné rozložení tepla a podstatně delší doba nahřátí. Pokud jde o elektrické podlahové topení, je obezřetnost na místě.

 


 

Elektrické podlahové topení a dřevěná podlaha

Ne každá značka a typ podlahového topení má dokonale řešenou regulaci. To může přinést potíže díky nárazovému přehřívání a kolísání teplot. Elektrické podlahové vytápění funguje tak, že se topné kabely nahřívají na krátké časové úseky na vysokou teplotu (nikoliv na teplotu danou termostatem, jako u teplovodního topení). Může tak nastat lokální přehřívání podlahy, což dřevu neprospívá.

heatflow.jpg

Máme ale velmi dobré zkušenosti s elektrickým podlahovým topením HeatFlow, které místo topných kabelů používá topné rohože z karbonových vláken. Díky tomu se teplo rozvádí zcela rovnoměrně do celé plochy podlahy a nehrozí lokální přehřátí.

Potřebujete poradit při výběru dřevěné podlahy?

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page