top of page
_MG_4345.jpg

JAK VYBRAT DŘEVĚNOU PODLAHU

Jak správně volit materiál, konstrukci a vizuální stránku dřevěné podlahy? Tady vám vysvětlíme vše důležité, abyste se rozhodovali s dobrým pocitem.

Materiál a konstrukce dřevěné podlahy

Na trhu se nabízí mnoho dřevin, ale moderním interiérům dnes kraluje dub. Ale nejen jim, bývá totiž nejčastější volbou i pro renovované interiéry historických budov.

 

To samozřejmě neznamená, že se jiné dřeviny nejsou vhodné. Třeba do méně namáhaných místností, jako jsou ložnice se dobře hodí i jehličnany, stejně jako do chalup a budov v horských oblastech. My se ale zaměříme na dub, protože je zkrátka v trendu. A to zcela oprávněně!

Konstrukce podlahy

Pokud z nějakého důvodu nelpíte na celomasivních prknech, rozhodně doporučujeme podlahu lepenou z více vrstev. Kvalitní vícevrstvá podlaha je mnohem odolnější proti kroucení a deformacím vlivem vlhkosti/teploty, než celomasivní prkna. 

 

Horní dubová nášlapná vrstva by měla mít alespoň 3 mm. Možná vám to přijde málo, ale buďte si jistí, že ji neprošlape ani následující generace vaší rodiny. Dub je v tomto ohledu mimořádně trvanlivá dřevina.

 

Vícevrstvá konstrukce má další výhodu – umožňuje vyrobit prkna o síle 12 - 15 mm, která jsou dostatečně pevná, ale zároveň se stále skvěle hodí na podlahové topení.

Velikost podlahových prken

Šířka a délka prken má přímý vliv na celkový dojem podlahy. Při výběru se vám budou hodit následující fakta:

 

  • Pro menší místnosti, nebo pro skládání do vzorů, jako je stromeček či rybí kost se dobře hodí užší a středně široká prkna

  • Čím větší a otevřenější prostor, tím lépe se uplatní široká prkna

  • Velkoformátová prkna se pyšní okázalým dojmem a podporují punc přepychu, pochází ze vzrostlých drahocenných dubů

Barva, vzor pokládky a šířka prken mají klíčový vliv na celkový dojem dřevěné podlahy.

Inspirujte se z našich referencí:

Barva podlahy

Mohlo by se zdát, že je to jen o vkusu a současných trendech. Barva podlahy je ale i praktická záležitost:

 

Světlá podlaha místnost opticky zvětšuje a samozřejmě i prosvětluje. Do menších a hůře osvětlených místností je proto ideální.

 

Hnědé odstíny dřevěné podlahy a speciálně kouřovaný dub představují nejlepší volbu do kuchyně, restaurace a jiných komerčních provozů. Tmavší – hnědý a hnědo-šedý povrch v kombinaci s kartáčovaním (či katrováním) nejlépe maskuje drobné znečištění, skvrny nebo škrábance.

 

Tip pro světlé podlahy:

Pokud vás okouzlují spíše světlé dubové podlahy a zvažujete jejich výběr, ujasněte si následující. Jak moc bude podlaha čelit znečištění a provozu? Nebude mi vadit, že světlý povrch v namáhaném prostředí časem získá lehkou patinu a zvýrazní se tím kresba dřeva?

 

Pokud např. v obýváku trávíte většinu dne, nemáte domácí mazlíčky ani malé děti, dřevěná podlaha tady vydrží v původní podobě velmi dlouho. Poté stačí povrch obnovit olejováním a bude zase jako nový.

Potřebujete se na cokoliv zeptat?

Charakter dřeva

Ušlechtilý dub projevuje svoji krásu v mnoha podobách.

Jaký charakter dřeva si zamilujete vy?

Mohou to být prkna s velmi jemnou, decentní kresbou dřeva (kterým říkáme Classic), nebo naopak silně rustikální kousky s výrazným charakterem. Dřevo se tady projevuje svérázným stylem – okouzluje množstvím suků, tmelených prasklin a výraznou kresbou.

 

Takové podlahy se překvapivě skvěle hodí do minimalistického moderního interiéru. V industriálně laděném loftu či vile je pak silně rustikální dubová podlaha jasnou volbou!

 

My rozdělujeme charakter dubových prken podle množství suků, tmelených prasklin a barevných nuancí do několika kategorií:

Decentní

Ruhiges Erscheinungsbild des Holzes ohne markante Äste und Farbunterschiede, bis auf Punktäste in begrenzter Anzahl.

Živý

Lebhaftes, rustikales Erscheinungsbild mit Ästen, deutlicher Zeichnung und Farbunterschieden. Es hebt die Schönheit des Holzes und die Kunst der Natur hervor. 

Výrazný

Lebhaftes, rustikales Erscheinungsbild mit Ästen, ausgeprägter Zeichnung und Farbvariabilität. Es hebt die Schönheit des Holzes und die Kunst der Natur hervor.

Ode an Holz

Holz ist ein natürliches Material, das uns seit ewigen Zeiten begleitet. Es hat einzigartigen Duft, wunderschönes Aussehen und gibt unseren Händen und Füssen ein angenehmes Gefühl, wenn es berührt wird. Holz strahlt eine positive Energie in den Raum aus und möchte uns seine Schönheit und Charme übergeben. Holz stört die Allergiker nicht und setzt keine gefährliche Stoffe in den Raum frei. An Holz muss man wirklich nicht zweifeln, da es aus lebendiger Natur stammt, genau wie wir.

"We Love Wood"


Das Holz, das in unserer Produktion verwendet wird, stammt hauptächlich aus kontrollierter Gewinnung lokaler Ressoursen, aus Wäldern der Tschechischen Republik oder der Slowakei. Wir denken an ökologischen Fußabdruck und bemühen (legen Akzent) uns, lokale Ressourcen auszunutzen. Abfälle aus der Herrstellung von Holzböden werden in höchstem Maße wiederverwertet. 

Es bleibt nur 1 % der Feinasche als Nährstoffbestandteil für Kompost oder als Düngemittel. Holz ist ein natürliches Material und in Princ parket verarbeiten wir es dementsprechend, also mit mit Vernunft und mit Rücksicht auf die Umgebung.

Screen Shot 2016-03-23 at 14.30.06.png

A hlavně...vyberte si dobrého dodavatele

Máte řadu dobrých důvodů,

proč vybrat dřevěné podlahy Princ parket:

Weil wir nur es tun, was uns Spaß macht : )

Mit größter Sorgfalt produzieren wir für Sie hier in Südmähren nur die besten Holzböden auf dem Markt. Hohe Qualität und unsere persönliche Einstellung finden Sie bei uns dank großartiger Mitarbeitern und auch dank moderner Produktionsausrüstung. In Telnice in der Nähe von Brno fertigen wir schöne Sachen und Sie können sich davon überzeugen.

Karel Hrdlička
CEO

 

Vielen Dank für Ihr Vertrauen und Ihre Unterstützung!

Weil wir nur es tun, was uns Spaß macht : )

Mit größter Sorgfalt produzieren wir für Sie hier in Südmähren nur die besten Holzböden auf dem Markt. Hohe Qualität und unsere persönliche Einstellung finden Sie bei uns dank großartiger Mitarbeitern und auch dank moderner Produktionsausrüstung. In Telnice in der Nähe von Brno fertigen wir schöne Sachen und Sie können sich davon überzeugen.

Karel Hrdlička
CEO

 

Vielen Dank für Ihr Vertrauen und Ihre Unterstützung!

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page