top of page
DSC_0125_edited.jpg

JAK POLOŽIT
DŘEVĚNOU PODLAHU

Správně provedená pokládka dřevěné podlahy ovlivní její vzhled i trvanlivost. Seznamte se proto s důležitými pravidly.

Ode an Holz

Holz ist ein natürliches Material, das uns seit ewigen Zeiten begleitet. Es hat einzigartigen Duft, wunderschönes Aussehen und gibt unseren Händen und Füssen ein angenehmes Gefühl, wenn es berührt wird. Holz strahlt eine positive Energie in den Raum aus und möchte uns seine Schönheit und Charme übergeben. Holz stört die Allergiker nicht und setzt keine gefährliche Stoffe in den Raum frei. An Holz muss man wirklich nicht zweifeln, da es aus lebendiger Natur stammt, genau wie wir.

"We Love Wood"


Das Holz, das in unserer Produktion verwendet wird, stammt hauptächlich aus kontrollierter Gewinnung lokaler Ressoursen, aus Wäldern der Tschechischen Republik oder der Slowakei. Wir denken an ökologischen Fußabdruck und bemühen (legen Akzent) uns, lokale Ressourcen auszunutzen. Abfälle aus der Herrstellung von Holzböden werden in höchstem Maße wiederverwertet. 

Es bleibt nur 1 % der Feinasche als Nährstoffbestandteil für Kompost oder als Düngemittel. Holz ist ein natürliches Material und in Princ parket verarbeiten wir es dementsprechend, also mit mit Vernunft und mit Rücksicht auf die Umgebung.

pokladka vyber prken.jpg

Důležité technické parametry

Pokud řešíte, jak položit dřevěnou podlahu, nesmíte zanedbat několik velmi důležitých technických faktorů. Jinak si říkáte o problémy v podobě deformací podlahy – praskliny, kroucení, rozjíždění spár nebo nepříjemné akustické projevy v podobě vrzání.

Příprava podkladu pro dřevěnou podlahu

Podlahová prkna je nutné pokládat celoplošným lepením na pevný a  rovný podklad. V praxi to znamená povolenou odchylku 2 mm na metr. 

Nejběžnější podklad dřevěné podlahy je dnes litý cement či anhydrid. Lze ale pokládat i na osb desky nebo starou dlažbu, pokud splňuje potřebné parametry. 

Aklimatizace podlahových prken

Během pokládky i po ní je potřeba dodržovat určité klimatické podmínky v iteriéru. Teplota má být v rozmezí 18-25 °C a vzdušná vlhkost 50-60 %. Samozřejmě krátkodobé a nevýrazné odchylky nezpůsobují závažné problémy. 

Na takové klima se nová podlahová prkna před pokládkou musí aklimatizovat. Balíky s parketami by v prostorách pokládky měly strávit ideálně 48 hodin, aby se vyrovnala jejich teplota a vlhkost. Zabrání se tím případným deformacím v průběhu pokládky a po ní.

Čistota a péče po pokládce

​Nepřítelem č. 1 pro nové masivní podlahy je stavební prach, který snadno přilne na nevyzrálý olejovaný povrch a trvale jej znehodnotí. ​

Jsou tu ale další důležité věci, které je potřeba při pokládce a po ní pohlídat. Vše se dozvíte na této stránce Péče o dřevěnou podlahu.

 

Potřebujete poradit s pokládkou dřevěné podlahy?

technické parametry pokládky
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page