top of page
_MG_4345.jpg

JAK VYBRAT DŘEVĚNOU PODLAHU

Jak správně volit materiál, konstrukci a vizuální stránku dřevěné podlahy? Tady vám vysvětlíme vše důležité, abyste se rozhodovali s dobrým pocitem.

Materiál a konstrukce dřevěné podlahy

Na trhu se nabízí mnoho dřevin, ale moderním interiérům dnes kraluje dub. Ale nejen jim, bývá totiž nejčastější volbou i pro renovované interiéry historických budov.

 

To samozřejmě neznamená, že se jiné dřeviny nejsou vhodné. Třeba do méně namáhaných místností, jako jsou ložnice se dobře hodí i jehličnany, stejně jako do chalup a budov v horských oblastech. My se ale zaměříme na dub, protože je zkrátka v trendu. A to zcela oprávněně!

Konstrukce podlahy

Pokud z nějakého důvodu nelpíte na celomasivních prknech, rozhodně doporučujeme podlahu lepenou z více vrstev. Kvalitní vícevrstvá podlaha je mnohem odolnější proti kroucení a deformacím vlivem vlhkosti/teploty, než celomasivní prkna. 

 

Horní dubová nášlapná vrstva by měla mít alespoň 3 mm. Možná vám to přijde málo, ale buďte si jistí, že ji neprošlape ani následující generace vaší rodiny. Dub je v tomto ohledu mimořádně trvanlivá dřevina.

 

Vícevrstvá konstrukce má další výhodu – umožňuje vyrobit prkna o síle 12 - 15 mm, která jsou dostatečně pevná, ale zároveň se stále skvěle hodí na podlahové topení.

Velikost podlahových prken

Šířka a délka prken má přímý vliv na celkový dojem podlahy. Při výběru se vám budou hodit následující fakta:

 

 • Pro menší místnosti, nebo pro skládání do vzorů, jako je stromeček či rybí kost se dobře hodí užší a středně široká prkna

 • Čím větší a otevřenější prostor, tím lépe se uplatní široká prkna

 • Velkoformátová prkna se pyšní okázalým dojmem a podporují punc přepychu, pochází ze vzrostlých drahocenných dubů

Barva, vzor pokládky a šířka prken mají klíčový vliv na celkový dojem dřevěné podlahy.

Inspirujte se z našich referencí:

Barva podlahy

Mohlo by se zdát, že je to jen o vkusu a současných trendech. Barva podlahy je ale i praktická záležitost:

 

Světlá podlaha místnost opticky zvětšuje a samozřejmě i prosvětluje. Do menších a hůře osvětlených místností je proto ideální.

 

Hnědé odstíny dřevěné podlahy a speciálně kouřovaný dub představují nejlepší volbu do kuchyně, restaurace a jiných komerčních provozů. Tmavší – hnědý a hnědo-šedý povrch v kombinaci s kartáčovaním (či katrováním) nejlépe maskuje drobné znečištění, skvrny nebo škrábance.

 

Tip pro světlé podlahy:

Pokud vás okouzlují spíše světlé dubové podlahy a zvažujete jejich výběr, ujasněte si následující. Jak moc bude podlaha čelit znečištění a provozu? Nebude mi vadit, že světlý povrch v namáhaném prostředí časem získá lehkou patinu a zvýrazní se tím kresba dřeva?

 

Pokud např. v obýváku trávíte většinu dne, nemáte domácí mazlíčky ani malé děti, dřevěná podlaha tady vydrží v původní podobě velmi dlouho. Poté stačí povrch obnovit olejováním a bude zase jako nový.

Potřebujete se na cokoliv zeptat?

Charakter dřeva

Ušlechtilý dub projevuje svoji krásu v mnoha podobách.

Jaký charakter dřeva si zamilujete vy?

Mohou to být prkna s velmi jemnou, decentní kresbou dřeva (kterým říkáme Classic), nebo naopak silně rustikální kousky s výrazným charakterem. Dřevo se tady projevuje svérázným stylem – okouzluje množstvím suků, tmelených prasklin a výraznou kresbou.

 

Takové podlahy se překvapivě skvěle hodí do minimalistického moderního interiéru. V industriálně laděném loftu či vile je pak silně rustikální dubová podlaha jasnou volbou!

 

My rozdělujeme charakter dubových prken podle množství suků, tmelených prasklin a barevných nuancí do několika kategorií:

Decentní

Gentle drawing of wood without significant knots and color changes. Causually only very small knots can occur.

Živý

Rustical wood character with knots, stronger texteure and natural color variability.

It highlights the beauty of wood, art of nature.

Výrazný

Strong rustical appearance with knots and strong heartwood texture with natural cracks.

Úprava povrchu

dřevěné podlahy 

Další faktor, který budete muset promyslet, je zpracování povrchu:

 

Hladké dřevěné podlahy patří minulosti. Dnes kralují podlahy kartáčované, katrované, hoblované nebo jinak strukturované. 

 

Kromě toho, že to zkrátka vypadá dobře, zvyšují tyto úpravy odolnost povrchu proti škrábancům a vrypům. Pokud máte doma čtyřnohé mazlíčky, kartáčovaný povrch bude jejich drápům statečně odolávat. A čím silněji kartáčovaný, tím lépe.

 

Specialitou je umělé zvětrávání dubu, takže působí jako letité dřevo vystavené povětrnostním vlivům. Jde o velmi moderní podlahy, které se dokonale hodí do minimalistických a avantgardních interiérů, stejně jako do horského apartmánu či chalupy. 

 

Efekt starého dřeva dosahujeme také pomocí ručního staření – lehkého “otlučení” povrchu, takže prkna působí jako součást starožitného nábytku. 

 

Pokud chcete něco speciálního, může vás oslovit opalovaný dub, který ožehneme plamenem – výsledek je velmi originální.

 

Více se o povrchových úpravách podlah dozvíte na stránce:

 

Zakázková výroba dřevěných podlah

Screen Shot 2016-03-23 at 14.30.06.png

A hlavně...vyberte si dobrého dodavatele

Máte řadu dobrých důvodů,

proč vybrat dřevěné podlahy Princ parket:

 • odborně realizovaná dřevěná podlaha vydrží desítky let 
   

 • dubové podlahy jsou ideální i pro podlahové topení
   

 • realizujeme odbornou pokládku, schody i dřevěné obložení

 • White Facebook Icon
 • White YouTube Icon
bottom of page