top of page
DSC_0125_edited.jpg

JAK POLOŽIT
DŘEVĚNOU PODLAHU

Správně provedená pokládka dřevěné podlahy ovlivní její vzhled i trvanlivost. Seznamte se proto s důležitými pravidly.

Pokládka a vzhled podlahy

 

 

Než se podíváme na důležité technické aspekty při pokládce dřevěné podlahy, řekneme si něco o vizuální stránce:

Směr pokládky podlahových prken

Jakým směrem prkna v místnosti položit? Zažité pravidlo říká, že prkna mají ležet rovnoběžně s dopadajícím světlem, tedy kratší stranou k oknu. Lépe tak vynikne kresba dřeva. Pokud má místnost okna či prosklené dveře na více stranách, vždy lze určit stranu, která poskytuje více světla.

 

V zúžených místech, jako je chodba je logicky lepší prkna skládat podélně s chodbou, ale je samozřejmě třeba respektovat návaznost na ostatní souvislé plochy v interiéru.

 

Rozložení prken na podlaze

Abyste předešli nechtěným překvapením po pokládce, pobavte se s podlahářem o rozložení jednotlivých prken. Jde o to, že každé prkno je unikátní, má odlišnou kresbu, suky nebo projev barvy. Záleží to na třídění dřeva – čím rustikálnější charakter dřevěné podlahy jste si vybrali, tím rozmanitější jednotlivá prkna budou. 

 

Určitě narazíte na kousky, které se vám mimořádně zalíbí a budete je chtít mít na očích. Ale možná i takové, které z jakéhokoliv důvodu raději umístíte mimo hlavní zorné pole. Rozhodně se proto vyplatí podlahová prkna přebrat, a vyselektovat takovéto kusy podle vašeho uvážení.

 

Nejlepší řešení je vyskládat si prkna do prostoru “nanečisto” pro představu o výsledném rozložení, ale to vyžaduje dost času a ne vždy to podmínky dovolí.

pokladka vyber prken.jpg

Důležité technické parametry

Pokud řešíte, jak položit dřevěnou podlahu, nesmíte zanedbat několik velmi důležitých technických faktorů. Jinak si říkáte o problémy v podobě deformací podlahy – praskliny, kroucení, rozjíždění spár nebo nepříjemné akustické projevy v podobě vrzání.

Příprava podkladu pro dřevěnou podlahu

Podlahová prkna je nutné pokládat celoplošným lepením na pevný a  rovný podklad. V praxi to znamená povolenou odchylku 2 mm na metr. 

Nejběžnější podklad dřevěné podlahy je dnes litý cement či anhydrid. Lze ale pokládat i na osb desky nebo starou dlažbu, pokud splňuje potřebné parametry. 

Aklimatizace podlahových prken

Během pokládky i po ní je potřeba dodržovat určité klimatické podmínky v iteriéru. Teplota má být v rozmezí 18-25 °C a vzdušná vlhkost 50-60 %. Samozřejmě krátkodobé a nevýrazné odchylky nezpůsobují závažné problémy. 

Na takové klima se nová podlahová prkna před pokládkou musí aklimatizovat. Balíky s parketami by v prostorách pokládky měly strávit ideálně 48 hodin, aby se vyrovnala jejich teplota a vlhkost. Zabrání se tím případným deformacím v průběhu pokládky a po ní.

Čistota a péče po pokládce

​Nepřítelem č. 1 pro nové masivní podlahy je stavební prach, který snadno přilne na nevyzrálý olejovaný povrch a trvale jej znehodnotí. ​

Jsou tu ale další důležité věci, které je potřeba při pokládce a po ní pohlídat. Vše se dozvíte na této stránce Péče o dřevěnou podlahu.

 

Potřebujete poradit s pokládkou dřevěné podlahy?

technické parametry pokládky
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page