top of page
_MG_4345.jpg

JAK VYBRAT DŘEVĚNOU PODLAHU

Jak správně volit materiál, konstrukci a vizuální stránku dřevěné podlahy? Tady vám vysvětlíme vše důležité, abyste se rozhodovali s dobrým pocitem.

Materiál a konstrukce dřevěné podlahy

Na trhu se nabízí mnoho dřevin, ale moderním interiérům dnes kraluje dub. Ale nejen jim, bývá totiž nejčastější volbou i pro renovované interiéry historických budov.

 

To samozřejmě neznamená, že se jiné dřeviny nejsou vhodné. Třeba do méně namáhaných místností, jako jsou ložnice se dobře hodí i jehličnany, stejně jako do chalup a budov v horských oblastech. My se ale zaměříme na dub, protože je zkrátka v trendu. A to zcela oprávněně!

Konstrukce podlahy

Pokud z nějakého důvodu nelpíte na celomasivních prknech, rozhodně doporučujeme podlahu lepenou z více vrstev. Kvalitní vícevrstvá podlaha je mnohem odolnější proti kroucení a deformacím vlivem vlhkosti/teploty, než celomasivní prkna. 

 

Horní dubová nášlapná vrstva by měla mít alespoň 3 mm. Možná vám to přijde málo, ale buďte si jistí, že ji neprošlape ani následující generace vaší rodiny. Dub je v tomto ohledu mimořádně trvanlivá dřevina.

 

Vícevrstvá konstrukce má další výhodu – umožňuje vyrobit prkna o síle 12 - 15 mm, která jsou dostatečně pevná, ale zároveň se stále skvěle hodí na podlahové topení.

Velikost podlahových prken

Šířka a délka prken má přímý vliv na celkový dojem podlahy. Při výběru se vám budou hodit následující fakta:

 

  • Pro menší místnosti, nebo pro skládání do vzorů, jako je stromeček či rybí kost se dobře hodí užší a středně široká prkna

  • Čím větší a otevřenější prostor, tím lépe se uplatní široká prkna

  • Velkoformátová prkna se pyšní okázalým dojmem a podporují punc přepychu, pochází ze vzrostlých drahocenných dubů

Barva, vzor pokládky a šířka prken mají klíčový vliv na celkový dojem dřevěné podlahy.

Inspirujte se z našich referencí:

Barva podlahy

Mohlo by se zdát, že je to jen o vkusu a současných trendech. Barva podlahy je ale i praktická záležitost:

 

Světlá podlaha místnost opticky zvětšuje a samozřejmě i prosvětluje. Do menších a hůře osvětlených místností je proto ideální.

 

Hnědé odstíny dřevěné podlahy a speciálně kouřovaný dub představují nejlepší volbu do kuchyně, restaurace a jiných komerčních provozů. Tmavší – hnědý a hnědo-šedý povrch v kombinaci s kartáčovaním (či katrováním) nejlépe maskuje drobné znečištění, skvrny nebo škrábance.

 

Tip pro světlé podlahy:

Pokud vás okouzlují spíše světlé dubové podlahy a zvažujete jejich výběr, ujasněte si následující. Jak moc bude podlaha čelit znečištění a provozu? Nebude mi vadit, že světlý povrch v namáhaném prostředí časem získá lehkou patinu a zvýrazní se tím kresba dřeva?

 

Pokud např. v obýváku trávíte většinu dne, nemáte domácí mazlíčky ani malé děti, dřevěná podlaha tady vydrží v původní podobě velmi dlouho. Poté stačí povrch obnovit olejováním a bude zase jako nový.

Potřebujete se na cokoliv zeptat?

Charakter dřeva

Ušlechtilý dub projevuje svoji krásu v mnoha podobách.

Jaký charakter dřeva si zamilujete vy?

Mohou to být prkna s velmi jemnou, decentní kresbou dřeva (kterým říkáme Classic), nebo naopak silně rustikální kousky s výrazným charakterem. Dřevo se tady projevuje svérázným stylem – okouzluje množstvím suků, tmelených prasklin a výraznou kresbou.

 

Takové podlahy se překvapivě skvěle hodí do minimalistického moderního interiéru. V industriálně laděném loftu či vile je pak silně rustikální dubová podlaha jasnou volbou!

 

My rozdělujeme charakter dubových prken podle množství suků, tmelených prasklin a barevných nuancí do několika kategorií:

Decentní

Subtelny rysunek drewna bez znaczących sęków i zmian kolorów. Przypadkowo tylko małe sęki i oczka mogą wystąpić w ograniczonych ilościach.

Živý

Rustykalny charakter drewna z sękami, wyraźniejszą strukturą i naturalną różnorodnością kolorów. Wyróżnia piękno drewna i sztukę przyrody.

Výrazný

Rustykalny charakter drewna z sękami i pęknięciami, wyraźniejsze strukturą i naturalną  różnorodnością kolorów. Wyróżnia piękno drewna i sztukę przyrody.

O niesamowitym surowcu

Całe drewno użyte do produkcji pochodzi z Czech lub Słowacji. Staramy się maksymalnie wykorzystywać lokalne zasoby, co gwarantuje pochodzenie drewna. Dzięki temu tworzymy niepotrzebnych emisji spalin z powodu długiego transportu ciężkiego drewna. Wreszcie, tworzymy również miejsca pracy dla miejscowej ludności. Drewno wykorzystywane przez nas pochodzi z kontrolowanych hodowli, w których w  zamian pozyskanego drewna powstają nowe szkółki leśne, co ponownie stwarza dalsze możliwości zatrudnienia. Odpady drzewne wytwarzane z podłogi są następnie przetwarzane na brykiety drewniane bez użycia jakichkolwiek środków wiążących. W ten sposób tworzymy łatwą do przetworzenia biomasę dla każdego, kto ma kominek lub piec, aby stworzyć przyjemne ciepło w domu. W związku z tym 1% popiołu powstającego po spaleniu brykietu wykorzystuje się jako składnik kompostu lub jako wysokiej jakości nawóz. Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego obchodzimy się z nim odpowiednio w naszej fabryce. To znaczy z rozsądkiem i maksymalnym poszanowaniem środowiska.

"Kochamy drewno / We Love Wood"

Drewno jest naturalnym surowcem, który towarzyszy nam od czasów starożytnych. Ma przyjemny zapach, wspaniały wygląd i daje przyjemne uczucie na dłonie i stopy po dotknięciu. Chce się dzielić swoim pięknem i urokiem. Drewno nie przeszkadza alergikom i nie uwalnia niebezpiecznych substancji w kosmos. Nie musisz wątpić w drewno, pochodzi ono z żywej przyrody, tak jak my.

Screen Shot 2016-03-23 at 14.30.06.png

A hlavně...vyberte si dobrého dodavatele

Máte řadu dobrých důvodů,

proč vybrat dřevěné podlahy Princ parket:

Ponieważ robimy to, co naprawdę lubimy :)

Z najwyższą troską o Was na Morawach Południowych produkujemy najlepsze drewniane podłogi. Wysoka jakość, nowoczesny design, korzystna cena i super obsługa klienta. To wszystko można znaleźć tutaj dzięki wspaniałym ludziom, którzy z nami współpracują oraz dzięki nowoczesnym maszynom. Jesteśmy czeską firmą rodzinną z 25-letnim doświadczeniem i bardzo dbamy o naszych klientów. Możemy dostosować się do wielu wymagań i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W Telnicach koło Brna tworzymy piękne rzeczy, które można zobaczyć na żywo. 

Karel Hrdlička
CEO

 

Dziękujemy za zaufanie i wsparcie!

Ponieważ robimy to, co naprawdę lubimy :)

Z najwyższą troską o Was na Morawach Południowych produkujemy najlepsze drewniane podłogi. Wysoka jakość, nowoczesny design, korzystna cena i super obsługa klienta. To wszystko można znaleźć tutaj dzięki wspaniałym ludziom, którzy z nami współpracują oraz dzięki nowoczesnym maszynom. Jesteśmy czeską firmą rodzinną z 25-letnim doświadczeniem i bardzo dbamy o naszych klientów. Możemy dostosować się do wielu wymagań i znaleźć odpowiednie rozwiązanie. W Telnicach koło Brna tworzymy piękne rzeczy, które można zobaczyć na żywo. 

Karel Hrdlička
CEO

 

Dziękujemy za zaufanie i wsparcie!

  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page